Last Updated on January 1st, 2018

Work Experience

  • Supervising Overseer, Water Supply & Drainage Board  (1961/1962)
  • Student Engineer, at Essex River Board, Essex UK (1963 /1964) (periods of six months each)
  • Graduate Engineer, under Professor Colin Buchannan and Partners (Consultant Traffic Engineers and Planners, London) (1965)
  • Asst. Engineer, City Engineer's Department (Traffic Engineering & Planning Division) of the Edinburgh City Council UK  (1965)
  • Research Assistant in Hydraulic Engineering University of Edinburgh  (1966/1967)
  • Lecturer in Civil Engineering, University of Edinburgh  (1966 - 1970)
  • Senior Research Engineer, State Engineering Corporation of Ceylon  (1970)
  • Senior Lecturer in Civil Engineering University of Sri Lanka, Katubedda Campus (1971-1974)
  • Professor/Senior Professor of Civil Engineering University of Moratuwa since 1974 - 2007
  • Dean-Faculty of Engineering, University of Moratuwa (1980 - 1983)  (election)
  • UN/ILO Consultant and National Project Coordinator in the establishment of a Technician Training Institute, Katunayake (June 1984 - December 1988)
  • Vice Chancellor, The Open University of Sri Lanka (1985 – 1994)
  • Chairman, Tertiary & Vocational Education Commission (1990 – 1994, 2010 - 2014)
  • Chairman, Institute for Construction Training and Development (ICTAD)  (1995 to 1998)
  • Vice-Chancellor, University of Moratuwa  (1999 - 2005)
  • Secretary, Ministry of Skills Development, Vocational & Technical Education  (April 2004 - May 2005)
  • ADB – Consultant on Modernization of Distance Education (2005 – 2007)
  • ADB Consultant on Development of Technical Education (2007 - 2009)
  • Sri Lanka Country Representative for Institution of Civil Engineers, London ( 2000- 2017) Promoting Membership, arranging for Professional Reviews, Budgeting, Student Activities, Representing Sri Lanka at ICE Regional Conferences"